Güncel Diyanet TV Frekans Bilgileri (Adım Adım Anlatım)

Aleyna

Haberler

21 Ocak 2021

Güncel Diyanet TV Frekans Bilgileri (Adım Adım Anlatım)

Diyanet İşleri Başkanlığının bünyesinde yer alan Diyanet TV, özellikle dini programlarıyla öne çıkıyor. İlmihal, siyer, tarih, dini eğitim ve soru-cevap şeklinde programlara yayın akışında yer veren kanal, 7’den 70’e her kesime hitap ediyor. İslam dini ve tarihi hakkında daha çok şey öğrenmek isteyenler günün her saati Diyanet TV’ye ulaşabiliyor.

İnternet üzerinden de canlı yayın yapan Diyanet TV’nin Play Store ve App Store’da mobil uygulamaları bulunuyor. Bunun dışında Türksat, Digiturk, D-Smart, Kablo TV, Tivibu, Vodafone TV ve Turkcell TV+ platformları aracılığıyla da Diyanet TV’ye ulaşmak mümkün. Uydu üzerinden Diyanet TV’yi izlemek için yapmanız gereken tek şey, Diyanet TV’nin frekans bilgilerini uydu alıcınızda doğru bir şekilde tanımlamak. Siz de Diyanet TV frekans bilgilerini ve frekans ayarlamalarının nasıl yapılacağını öğrenmek istiyorsanız bu yazımız tam size göre. Sizler için hazırladığımız bu yazıda yer alan adımları takip ederek Diyanet TV yayınlarını kolaylıkla izleyebilirsiniz. 

Platformlara Göre Diyanet TV Kanal Numaraları

Her yayın platformunun yapısı farklı olduğundan platformdaki kanal numaraları da değişebiliyor. Platformlarına göre güncel Diyanet TV kanal numaraları ise şöyle:

 • Digiturk: 68. Kanal
 • D-Smart: 104. Kanal
 • Kablo TV: 555. Kanal
 • Tivibu: 49. Kanal
 • Turkcell TV+: 181. Kanal
 • Vodafone TV: 199. Kanal

Diyanet TV Frekans Bilgileri 

Diyanet TV için frekans ayarlaması yapmak istiyorsanız yukarıdaki kanal numaraları tek başına işinizi görmeyebilir. Bu işlem için güncel frekans bilgilerini bilmeniz gerekiyor. Pek çok uydu cihazı frekans ayarlama işlemlerini otomatik olarak yapabiliyor. Ancak bazı durumlarda frekans bilgilerinin kullanıcı tarafından elle girilmesi zorunlu olabiliyor. Doğru ayarları yaptıktan sonra siz de dilediğiniz yerde ve vakitte Diyanet TV’yi izleyebilirsiniz.

Frekans ayarlamalarının yapılması ilk etapta zor ve karmaşık gibi görünebilir. Ancak doğru yerlere doğru parametreleri tanımlayarak bu işlem çok kolay bir şekilde yapılabiliyor. Sonrasında uydu cihazı kanal frekans bilgilerini belleğine kaydediyor ve bu nedenle de işlemin tekrar edilmesi gerekmiyor. Diyanet TV uydu frekans ayarlarını yapabilmeniz için gerekli olan tüm bilgiler aşağıdaki gibidir:

Diyanet TV HD Türksat 4A Uydu Frekans Bilgileri

 • Uydu: Türksat 4A
 • Alış Frekansı: 12380
 • Polarizasyon: V- Dikey 
 • Sembol Oranı: 27500
 • FEC: 3/4

Diyanet TV SD Türksat 4A Uydu Frekans Bilgileri

 • Uydu: Türksat 4A
 • Alış Frekansı: 12422
 • Polarizasyon: H- Yatay 
 • Sembol Oranı: 30000
 • FEC: 3/4

 Diyanet TV Eutelsat Uydu Frekans Bilgileri

 • Uydu: Eutelsat 7A
 • Alış Frekansı: 10762
 • Polarizasyon: V- Dikey
 • Sembol Oranı: 30000
 • FEC: 3/4

Diyanet TV Frekansı Nasıl Ayarlanır?

Şimdi yukarıdaki bilgilerden faydalanarak Türksat 4A uydusu için Diyanet TV frekans ayarlarının nasıl yapılacağını anlatalım. Dilediğiniz zaman aşağıdaki adımları takip ederek Diyanet TV için frekans ayarlamasını rahatlıkla yapabilirsiniz:

1. Adım

Ayarlamanın yapılacağı kurulum menüsüne erişmek için cihaz kumandanızın üzerinde yer alan “MENU” tuşuna basın. Genellikle kumandanın orta kısımlarında bulunan bu tuşun üzerinde “SETUP” veya “OK” yazısı da yer alabiliyor.

2. Adım

Uydu alıcısının markasına ve modeline göre “KANAL ARAMA”, “MANUEL ARAMA”, “KANAL EKLEME” veya “EL İLE ARAMA” seçeneklerinden birini göreceksiniz. Bu seçeneklerden hangisini ekranda görüyorsanız kumandanızın yukarı-aşağı tuşlarını kullanarak o seçeneğin üzerine gelin ve ardından kumandanızın “OK” tuşuna basın.

3. Adım

Yeni açılan pencerede “ALIŞ FREKANSI”, “FREKANS”, “TP FREKANSI”, veya “UYDU FREKANSI” seçeneklerinden biri yer alacaktır. Kumandanızın yukarı-aşağı tuşlarını kullanarak üzerine gördüğünüz seçeneğin üzerine gelin. Diyanet TV için “12380” frekans değerini kumandanızın üzerinde bulunan rakam tuşlarından faydalanarak bu alana girin.

4. Adım

Aynı pencerede bulunan “SYMBOL RATE” veya “SEMBOL ORANI” seçeneğinin üzerine yine aynı şekilde kumandanızı kullanarak gelin. Kumandanızın rakam tuşlarını kullanarak bu değeri “27500” olarak girin.

5. Adım

Yine aynı pencerede “POL” veya “POLARIZASYON”  şeklinde olabilen seçeneğin üzerine gelin. Bu kez kumandanızın sağ-sol tuşlarını kullanarak bu değeri “DIKEY”, “V”,  veya “VERTICAL” olacak şekilde ayarlayın.

6. Adım

Son olarak yine aynı pencerede yer alan “FEC” seçeneğinin üzerine gelin. Daha önceki adımda olduğu gibi kumandanızın sağ-sol tuşlarını kullanarak bu değeri “3/4” olarak tanımlayın.  Ancak bazı uydu alıcılarda “FEC” değeri için herhangi bir alan bulunmayabiliyor. Böyle bu durumda “FEC” değeri için ayarlama yapmanız gerekmiyor.

7. Adım

Tüm bu ayarlamaları yaptıktan sonra kumandanızın “OK” tuşuna basarak yaptığınız tüm değişiklikleri kaydedin. “TP ARA” veya “ARAMA BAŞLAT” şeklinde olabilen seçeneğin üzerine gelin ve ardından “OK” tuşuna basarak kanal arama işlemini başlatın. Arama işlemi bittikten sonra Diyanet TV kanal listesinin en sonunda yerini alacaktır. Ne zaman isterseniz Diyanet TV’nin kanal listesinde yerini değiştirebilirsiniz.

Kanal 7 Frekans Bilgileri

A Haber Frekans Bilgileri

TV100 Frekans Bilgileri

Benzer Haberler

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz