Exxen İlk Gününe Büyük Hüsranla Başladı! Teknik Yetersizlikler ve Ücretler Sosyal Medyanın Diline Düştü

Dilek Yeğin

Haberler

1 Ocak 2021

Exxen İlk Gününe Büyük Hüsranla Başladı! Teknik Yetersizlikler ve Ücretler Sosyal Medyanın Diline Düştü

Acun Ilıcalı’nın 900 milyon TL yatırım yaparak kurduğu dijital platform Exxen bugün yayın hayatına başladı. Ama bekleneni veremedi!

Ünlü televizyoncu Acun Ilıcalı, yayıncılığın ve medyanın geleceğinin dijitalde olduğunu görerek akıllı bir yatırım yaptı. Ekim ayında Exxen adında bir dijital platform kuracağını duyuran Ilıcalı, aylarca bu proje için çalıştı ve 900 milyon TL yatırım yaptı! Günde 10 saat toplantılar yaparak sürece hazırlandığını ve platforma çok güvendiğini söyleyen Ilıcalı, özellikle YouTube’dan önemli isimler transfer etti. Hatta bu durum “Acun Ilıcalı YouTube’a mı rakip yoksa Netflix’e mi” yorumlarına yol açtı!

Exxen

Acun Ilıcalı’nın yurt dışına pek çok format sattığı herkesin malumu. Hatta kendisi de son dönemde asıl kazancının TV8’den değil yurt dışından geldiğini açıklamıştı! Durum böyle olunca, Exxen Amerika, Orta Doğu ve Avustralya başta olmak üzere dünyaya açılma kararı aldı. Ama kullanıcıların yorumlarına bakacak olursak bu atılım için biraz daha hazırlanmaları yerinde olacak gibi duruyor!

Ücret Karmaşası!

Acun Ilıcalı, aslında platformun reklamlı ve reklamsız versiyonunun olacağının sinyalini vermişti. Hatta reklamlı versiyonun da -daha düşük olsa da- ücretli olacağını söylemişti. Ama Exxen’in aylık fiyatını açıklarken reklamlı versiyonun fiyatıyla müşteri çekmeye çalışacağını herhalde kimse düşünmedi!

Exxen

Ilıcalı, Exxen’in ücretinin aylık 9.90 TL olacağını söylemişti. Ama bu platformun reklamlı versiyonunun ücreti! Platformu reklamsız izlemek isteyenler aylık 19.90 TL ödemek durumunda. 7 gün de ücretsiz izleme olanağı var.

Yerden Yere Vuruldu!

Acun Ilıcalı

Öte yandan bu ücret politikası sosyal medyada yerden yere vuruldu. Çünkü daha önce hiçbir platform reklamlı versiyon için de ücret istememişti! Bu yeni ücret politikasına isyan eden kullanıcılar, “Bu platformlara zaten reklamsız içerik izlemek için üye oluyoruz” diye serzenişte bulundu.

İçerikler Beğenilmedi!

Exxen

Acun Ilıcalı’nın en çok güvendiği taraf olan içerikler de şimdilik beklentiyi karşılamadı. YouTube transferlerinin ardından “İnsanlar yıllardır bedava ya da reklamla izledikleri kişileri para vererek de izler mi” diye soranlar olmuştu. Sanırız haklı çıktılar! Yıllarca bedava izlenen kişileri para vererek -yine de reklamlardan kurtulamayarak- izlemek isteyenler sanıldığı gibi çok olmayabilir.

Teknik Yetersizlikler Diz Boyu!

Acun Ilıcalı

Exxen’in en çok eleştirilen yanlarından biri de teknik yetersizlikleri oldu. Altyapısı daha dün gece saatlerinde çökme aşamasına gelen Exxen, kullanıcıların bir kısmına sürekli hata kodu verdi. Daha kötüsü, içerik koruması yapılmamış! İşin uzmanları istediği gibi içerikleri başka bir siteye aktarabiliyor, bunun örneği de dün gece yaşandı. Ama bu kişisel bilgileriniz için bir sıkıntı oluşturmuyor, içerik üreticisinin canını yakabilecek bir durum!

Umarız, Exxen kısa zamanda teknik sorunları gözden geçirir ve daha cezbedici içerikleri yayına alır. Yoksa para vererek reklamlı içerik izlemek isteyen çok fazla insan bulunamayabilir!
Benzer Haberler

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz