Kanalların Konuk Ücretleri Dudak Uçuklatıyor! Demet ve Alişan’la Sabah Sabah’ın 15 Dakikası 14 Bin Lira

Aleyna

Haberler

16 Ocak 2021

Kanalların Konuk Ücretleri Dudak Uçuklatıyor! Demet ve Alişan’la Sabah Sabah’ın 15 Dakikası 14 Bin Lira

Sabah kuşağında yayınlanan televizyon programlarındaki doktorların programa katılmak için ücret ödediği konuşuluyordu. Ortaya çıkan ücret tarifesine göre bunu yapan tek meslek grubu onlar değil!

Medya Ombudsmanı Faruk Bildirici, gazete, televizyon ve internet sitelerindeki haberleri inceliyor ve somut örnekler üzerinden gazetecileri uyarıyor ve eleştiriyor. Yani bir nevi eskiden gazetelerde sıkça gördüğümüz “okur temsilciliği” görevini üstleniyor. Bugünkü yazısında da gündüz kuşağı programlarına katılmak için ücret veren konuklar meselesini ele aldı. Görünen o ki, evet doktorlar programa katılmak için ücret veriyor, hatta bunun tarifesi bile var!

Herkesin bildiği bir sır!

Teoman Kadıoğlu ve Ebru Akel

Geçtiğimiz haftalarda Prof. Dr. Teoman Kadıoğlu, Twitter’da çok dikkat çeken bir paylaşım yaptı. Prof. Dr. Kadıoğlu, Show TV’de yayınlanan ve Ebru Akel’in sunduğu “Kendine İyi Bak” programına katılması için teklif aldığını açıkladı. Ama bir şart vardı, 6 bin lira ödeyecekti!

Teoman Kadıoğlu tweet

Birkaç gün önce de başka bir doktor “Sağlık programına çıkacaksın” diyerek dolandırıldı. Doktor, programa çıkma ümidiyle istenen banka hesabına 8500 lira yatırdı. Herkesin bildiği bu sırrın artık dolandırıcılık piyasası bile oluşmuş!

Çağla Şıkel’le Program Promosyonu!

Canan Karatay

Faruk Bildirici’nin konuştuğu neredeyse tüm isimler olayı doğrulamış. Canan Karatay, Ümit Aktaş gibi “reytingi yüksek” doktorlar hariç neredeyse herkes para vererek bu yayınlara katılıyormuş. Hatta adını vermek istemeyen bir estetik cerrah, rekabette geri kalmamak için programlara aylık bütçe ayırdığını söylüyor!

Çağla Şıkel

Ama parayı her zaman doktorlar ödemiyormuş. “Örneğin medikal firmalardan malzeme alıyorum. Diyorlar ki, ‘aylık 200-300 bin liralık malzeme alırsan karşılığında iki Çağla Şikel programı promosyon!” diyen estetik cerrah, çarpıcı bir gerçeği de ekledi: “Program yetkilileri ‘Kanallar artık bu gelirlerin üzerinden dönüyor’ diyor.”

İşte Ücret Tarifesi!

Fiyat listesi

Faruk Bildirici’nin basın danışmanlığı yapan bir şirket sayesinde ulaştığı bir fiyat listesi var. O listeye göre, “Çağla Şikel ile Yeni Bir Gün” programının 15 dakikalık bedeli 28 bin 750 lira, “Demet ve Alişan ile Sabah Sabah” programının 15 dakikası için ise 16 bin 100 lira! Listedeki fiyatlara basın danışmanlığı firmasının aldığı komisyonlar da ekleniyor. Anlayacağınız herkes kazanıyor!

Demet Akalın ve Alişan

Bildirici, Çağla Şıkel’in programının yetkililerine ulaşamamış. Ancak “Demet ve Alişan ile Sabah Sabah” programından şöyle bir cevap almış: “Programa 15 dakika çıkmak için aldığımız ücret 14 bin lira. Şirket adına fatura kesilmesini isterseniz KDV’yi de ekleriz.” Ayrıca soruları konuklar hazırlıyormuş. Ocak ve şubat ayı konuk listesi de çoktan dolmuş!

“Mankenleri bilemem”

Balçiçek İlter

“Balçiçek’le sohbete geldik” programının sunucusu Balçiçek İlter, “Konuklarım zaten popüler” diyerek iddiayı yalanlarken, “Sağlık Raporu” programını sunan Asuman Sungur iddiayı kabul etti. “Sağlık Merkezi” programının sunucusu Meral Karadağ da ücretle konuk almadıklarını söylüyor.

Meral Karadağ

“Bazı PR’cılar maalesef müşterilerine bizim adımıza ücret verip görüşüyorlar. Mesleğimizin karalanması bizim de hoşumuza gitmez. Mankenlerin yaptığı programları bilemem” diyen Karadağ, o programları yapım şirketlerinin hazırladığını söylüyor. “Yapımcı kanaldan saat kiralıyor, o nedenle konuklardan da para almak zorunda kalıyor. Doktordan, avukattan da alınıyor, yogacıdan da!”

 

Benzer Haberler

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz