Şarkıcı Gülşen’in Yargılandığı Davada Karar Açıklandı, 10 Ay Hapis Cezası Aldı!

Aleyna

Haberler

3 Mayıs 2023

Şarkıcı Gülşen’in Yargılandığı Davada Karar Açıklandı, 10 Ay Hapis Cezası Aldı!

Sanatçı Gülşen’in, Ataşehir’de geçtiğimiz yıl verdiği bir konserde imam hatip liselilere yönelik sözleri nedeniyle suçlu durumuna düşmüş ve yargılanmaya başlamıştı. Konser sırasında orkestra arkadaşıyla şakalaşırken kullandığı bir ifade nedeniyle dört gün tutuklu kalan şarkıcı Gülşen hakkındaki davada hüküm açıklandı. Mahkeme, Gülşen’i ‘halkın bir kesimini sosyal sınıf, din, mezhep, cinsiyet veya bölge farklılığına dayanarak alenen aşağılama’ suçundan 10 ay hapis cezasına mahkum etti. Cezanın açıklanması geri bırakıldı. Gülşen, beş yıl içinde kasıtlı bir suçtan mahkum olmazsa ceza ortadan kalkacak.

Neler Olmuştu?

Kıyafetleri üzerinden bir takım çevrelerce sık sık hedef alınan Gülşen, 30 Nisan 2022’de Ataşehir’de verdiği konserde imam hatip liselilere yönelik sözlerinin sosyal medyada yayılmasının ardından hedef gösterilmişti. Sosyal medyadan her ne kadar destek alsa da Gülşen, 25 Ağustos’ta halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama iddiasıyla tutuklanarak Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi’nde 4 gün kalmıştı.

Gülşen

Suçlamayı reddeden Gülşen, 29 Ağustos tarihinde tutukluluğuna yapılan itirazın kabul edilmesiyle konutu terk etmeme adli kontrol şartıyla tahliye edildi. Gülşen’in konutu terk etmeme şartı da 12 Eylül’de kaldırıldı. Son olarak Gülşen’in yurt dışına çıkış yasağı da 250 bin TL’lik güvence miktarı yatırması karşılığında mahkeme tarafından kaldırıldı.

10 Ay Hapis Cezasına Çarptırıldı

İstanbul 11’inci Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın dördüncü duruşmasında Gülşen’i avukatları temsil etti. Hakim Fahrettin Düzalan, duruşma başında savcıya mütalaasını sordu. Savcı da esas hakkındaki mütalaasını tekrar ettiğini söyledi. Daha sonra Gülşen’in avukatı Emek Emre söz aldı. Emre, müştekilerden birçoğunun ifadesinin alınmadığı, mahkemenin başka illerde yaşayan müştekiler için ileri tarihlere gün verildiğini hatırlattı. Müvekkilinin beraatını talep eden avukat teminat bedelinin iade edilmesini istedi. Gülşen’in avukatlarından Altın Mimir de, Gülşen’in söyleminin imam hatiplilere yönelik olmadığını, sahnedeki arkadaşına yapılan şakadan ibaret olduğunu hatırlattı. Mimir, imam hatiplilerin sosyal bir sınıf olmadığını belirterek, bu konumda görülmelerinin hukuken olanaksız olduğunu söyledi. Kendiliğinden oluşan bir kamu tehlikesinin olmadığını kaydeden Mimir, tehlikenin birileri tarafından yönetilerek oluşturduğunu aktardı ve müvekkilinin beraatını talep etti.

Gülşen’in “halkın bir kesimini sosyal sınıf, din, mezhep, cinsiyet veya bölge farklılığına dayanarak alenen aşağılama” suçlamasıyla önce bir yıl hapis cezasına mahkum etti. Daha sonra bu cezayı duruşmalardaki saygılı tutumu gerekçesiyle 10 aya indiren mahkeme, ekonomik ve sosyal durumunu dikkata alarak hükmün açıklanmasını geri bıraktı.

Benzer Haberler

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz