Şevval Sam’dan Berrak Tüzünataç’a Armağan Çağlayan’dan Ceylan Ertem’e Ünlü İsimlerden İstanbul Sözleşmesi Tepkisi

Aleyna

Haberler

20 Mart 2021

Şevval Sam’dan Berrak Tüzünataç’a Armağan Çağlayan’dan Ceylan Ertem’e Ünlü İsimlerden İstanbul Sözleşmesi Tepkisi

Dün gece yayınlanan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden çıktığı duyuruldu. Ancak bu duruma ünlü isimlerden de tepkiler gecikmedi. İşte İstanbul Sözleşmesi için yapılan paylaşımlar!

Berrak Tüzünataç

Berrak Tüzünataç Instagram hesabından sadece siyah bir görsel paylaşarak “Çok acı, çok üzgünüm” yorumunu yaptı.

Ceyda Düvenci

İstanbul Sözleşmesi’nin önemli maddelerine dair bir görseli paylaşan Ceyda Düvenci ayrıca yazdığı yorumda “Kızgın, kırgın ve üzgünüm…” dedi. Ünlü sanatçı buna ek olarak “Yazık… yazmak değiştirmez elbette ama tutamıyorum kendimi… dileğim ve duam bu hatadan dönülmesi… annelerimize, kızlarımıza, eşlerimize sahip çıkmak için daha da geç kalmayalım…” ifadelerini kullandı.

Şevval Sam: Haydi Dövüş Salonlarına!

Şevval Sam da kaldırılan İstanbul Sözleşmesi’nin kadına yönelik şiddet olaylarını daha da artıracağına vurgu yapan sanatçılardan. Ünlü sanatçı bu duruma karşı kadınlara kendilerini koruyabilmek için dövüş sporlarına başlamaları tavsiyesinde bulundu. Paylaşımında ayrıca “Ortaçağa dönüyoruz. Orman kanunları geçerli artık” dedi.

Ayşe Arman

Ayşe Arman ise alınan bu karara karşı “Kadın katillerine, tecavüzcülere müjde: İstanbul Sözleşmesi feshedildi! Daha çok kadın bu ülkede öldürülsün, kadın tecavüzleri ve ‘kadın kıyımı’ devam etsin diye herhalde. Gerçekten akıl almaz bi karar. Dün gece, saat 02:00 sularında. Nedense hep de o saatlerde oluyor bu işler. Resmi Gazete’de yayımlandı, Türkiye, Cumhurbaşkanı’nın kararıyla tek taraflı çekildi. Peki bu ülkenin kadınlarına da sormaları gerekmiyor mu?” diyerek alınan kararı eleştirdi. Arman ayrıca kadın cinayetleri politiktir hashtag’i ile paylaştığı yorumunda “Susmayacağız, yılmayacağız, mücadele edeceğizzz” diyerek tepkisini açıkladı.

Zeynep Bastık: Çok Yazık Oldu

Zeynep Bastık ise “Kadına karşı atılan her GERİ adım sadece katilleri ve şiddet yanlılarını cesaretlendirir” diyerek İstanbul Sözleşmesi’nden daha iyi bir uygulamanın yerine konulmasını talep etti.

Nurgül Yeşilçay: İstanbul Sözleşmesi Uygulansaydı…?

Nurgül Yeşilçay

Twitter’dan yaptığı bir paylaşımla Nurgül Yeşilçay şunları söyledi: “İstanbul sözleşmesi uygulansaydı bunca kadın rahatça öldürülemiycekti!!!”

Armağan Çağlayan: Dev Bir Umutsuzluk

İstanbul sözleşmesi kimden korur? ve İstanbul Sözleşmesi nasıl korur? görsellerini paylaşan Armağan Çağlayan da bu karara tepki gösteren ünlülerden. Çağlayan yaptığı yorumda “Derin bir hayal kırıklığı… Derin bir mutsuzluk …Ve dev bir umutsuzluk…..”diyerek alınan karara karşı duygularını açıkladı.

Ceylan Ertem: Kocaman Bir Sis Var Üzerimizde!

Müziğiyle ve muhalif kişiliğiyle tanıdığımız Ceylan Ertem de İstanbul Sözleşmesi’nin feshine karşı sessiz kalmadı. Ünlü şarkıcı Ertem yukarıdaki Instagram paylaşımına ayrıca “Ne desem bilemiyorum. Kocaman bir sis var önümüzde sanki. Üzgünüm.” dedi.

Daha buraya sığdıramadığımız birçok isim de İstanbul Sözleşmesi’nin feshine dair sosyal medyalarından paylaşım yapmaya devam ediyor.

Benzer Haberler

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz