Tiyatrocular Boş Kalan Sahnelerini Özlüyor! Müjdat Gezen’den Genco Erkal’a ve Daha Birçok Sanatçıdan Buruk Kutlama

Aleyna

Haberler

27 Mart 2021

Tiyatrocular Boş Kalan Sahnelerini Özlüyor! Müjdat Gezen’den Genco Erkal’a ve Daha Birçok Sanatçıdan Buruk Kutlama

Bu yıl 27 Mart Dünya Tiyatro Günü maalesef pandeminin gölgesi altında geçiyor. Bir yıldan uzun bir süredir perdeleri kapanan tiyatrolar hala izleyicileriyle buluşabilmiş değil. Bu nedenle de bugün için gelen mesajların hepsi ayrı bir hüzün taşıyor maalesef. Sahnenin tozunu özleyen, seyircilerini özleyen usta oyuncuların içimizi burkan mesajlarından bazıları!

Doğa Rutkay: Yaşasın Sanat Yaşasın Tiyatro

Sosyal medya hesabından babası Rutkay Aziz ile birlikte fotoğraflarını paylaşan güzel oyuncu 27 Mart Tiyatro Günü ile ilgili oldukça duygusal bir mesaj yayınladı bugün. Mesajında ilkokuldayken babasının mesleğini sorduklarında “Benim babam tiyatroda bekçilik yapıyor demişim” diyen Doğa Rutkay tüm çocukluğunun tiyatrolarda geçtiğini anlatıyor. Hatta sırf sahne tozu yutsun diye daha 40 günlükken sahneye çıkartmışlar kendisini. Bu küçük anı paylaşımlarının ardından ünlü oyuncu tüm tiyatro emekçilerinin tiyatro gününü kutlayarak bitiriyor yorumunu.

Müjdat Gezen

Dünya Tiyatro Günü için anlamlı bir hareket de yılların oyuncuları Müjdat Gezen ve Metin Akpınar’dan geldi elbette. Geçtiğimiz yıl yukarıdaki çizimi yapan ünlü oyuncu pandemide tiyatro sembollerinin ikisini de üzgün çizerek harika bir şekilde özetlemişti durumu.

İlkokul birinci sınıftayken öğretmenim sınıfta sormuş ,tek tek “babanız ne iş yapıyor? “ diye ben el kaldırıp izin istemişim ayağa kalkıp “benim babam tiyatroda bekçilik yapıyor demişim”! Tiyatro bekçisi benim babam! Babamı hep sahnede gördüm,onu görebilmek onunla zaman geçirebilmek için hep kulislerde,babamın prova alanlarında dolaştım.. Gündüz gece hep tiyatroda olduğu için onu bekçi sanmışım☺️ Çünkü doğduğum 40 günlük olduğum gün beni sahneye çıkarmışlar sahne tozu yutsun demişler! Öyle de oldu☺️ Babam sayesinde ,Ankara Sanat Tiyatrosu sahnesinde büyüdüm,babam sayesinde mesleğimi sevgiyle tutkuyla emekle merakla ve büyük bir iştahla yapmayı öğrendim… Öncelikle bana bu nefesi veren babama ve bende emeği olan, buraya isimlerini sığdıramayacağım tüm tiyatro emekçilerinin gününü kutlarım… Bizi eğiten tüm konservatuvar hocalarımın , tüm sınıf arkadaşlarımın ve aynı sahneyi paylaştığım değerli rol arkadaşlarımın, hayranlıkla izlediğim meslekdaşlarımın ve tiyatroya emek veren tüm emekçilerin günü kutlu olsun?? Yaşasın ? sanat! Yaşasın tiyatro…

Bu yıl ise ünlü oyuncu Metin Akpınar ile birlikte bir Dünya Tiyatro Günü Bildirisi yayınladı. Duayenler yayınladıkları bildiride “Tiyatro insanlığın vazgeçilmezidir. İnsansız tiyatro, tiyatrosuz insan olmaz” ifadeleri yer aldı.

Berna Laçin: Sanat Emekçilerini Dualarınızda Unutmayın

Berna Laçin ise Instagram hesabından gerçekten de içimizi burkan bir paylaşım yaptı. Ünlü sanatçı yazdığı mesajda “9 yaşında profesyonel tiyatro sahnesine çıktım, 30 sene boyunca 2 kalas 1 heves Diyar diyar tiyatroyla gezdim Ve bugün Kutlayacak ne var elimde diye bilmiyorum ?” ifadelerini kullandı. Hatta bugünün hem Kandil hem de Pesah Bayramı olduğunu söyleyen sanatçı güzel de bir temennide bulundu: “Not: bugün hem Kandil hem Pesah Bayramı, farklı dinlerin güzel bir ortak noktası ; bu günlerde gittikçe ötelenen sanat emekçilerini de dualarınızda unutmayın olur mu❤️”

Genco Erkal: Acıklı Bir Güldürü

blank

Ve sahnelerin en önemli isimlerinden birisi Genco Erkal. Usta oyuncu da verdiği mesajla Dünya Tiyatro Günü’nün pandemi gölgesinde geçmesinden hicap duyan isimlerden. Dünyadaki tüm tiyatrolar kapalıyken yaşanan bu duruma acıklı bir güldürü diyor Genco Erkal.

Benzer Haberler

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz