Bir Zamanlar Çukurova’nın Ümit’i Hande Soral Çocuk İstismarına Karşı Bir Hareket Başlattı: “Karanlığı aralayın”

Dilek Yeğin

Haberler

5 Ocak 2021

Bir Zamanlar Çukurova’nın Ümit’i Hande Soral Çocuk İstismarına Karşı Bir Hareket Başlattı: “Karanlığı aralayın”

Ünlü oyuncu Hande Soral, çocuk istismarına karşı mücadele eden “Karanlığı Arala” hareketinin sanatçı koordinatörü oldu.

Ünlü oyuncu Hande Soral, ATV’nin reyting rekortmeni dizisi “Bir Zamanlar Çukurova”nın kadrosuna katılmanın heyecanını yaşıyor. Diziye Ümit karakteriyle dahil olan Soral, Çukurova’ya yeni gelen ve Murat Ünalmış’ın canlandırdığı Demir karakteriyle yolu kesişen birini oynuyor.

Ancak ünlü oyuncunun heyecan duyduğu tek projesi bu değil! İstanbul Bilgi Üniversitesi Psikoloji bölümünü bitiren Soral, üniversitedeki hocalarıyla beraber bir sosyal sorumluluk projesi başlattı. Hocası Doç. Dr. Ayten Zara ile beraber “Karanlığı Arala” projesini başlatan Soral, herkesi “karanlığı aralamaya” davet ediyor!

Hocasıyla Beraber Başladı!

“Karanlığı Arala” projesi, çocuk istismarıyla mücadele için başlatıldı. Çocuk cinsel istismarını önlemek ve konu hakkındaki farkındalığı artırmak için başlatılan hareket, Hande Soral’ın hocası Doç. Dr. Ayten Zara tarafından başlatıldı. Kuruluş çalışmaları sırasında hocasının kendisine haber verdiğini söyleyen Soral, seve seve çalışmalara dahil oldu. Buna da tüm dijital platformlarda yayınlanan bir filmle başladı!

Yüz binlerce izlenen video sayesinde proje büyük dikkat çekti.

“Bu insanlık görevi”

Hande Soral

Hande Soral, “Bu bir kereye bir hareket değil, bir ömür boyu sorumlu olduğumuz çocuklarımızın hayati meselesidir” diyor. Proje için yüzlerce sayfa belge tarayan Soral’ı en çok etkileyen şey, her gün 4 çocuktan birinin istismara uğraması olmuş. Üstelik istismarcısı yüzde 99 tanıdık biri!

“El Alem ne der”

Hande Soral

“Karanlığı Arala” hareketi özellikle ailelere yönelik. Hande Soral, ailelerin her yaştan çocuğa bir şekilde kendini korumayı öğretmesi gerektiğini ve bu yöntemleri anlattıklarını söylüyor. İstismarcı genelde tanıdık olduğu için “El alem ne der” ve “Kol kırılır yen içinde kalır” denerek olayların kapatıldığını söyleyen Soral, herkesi ses çıkarmaya davet etti. Proje için çektikleri kısa filmde de tüm detaylar anlatıldı.

Ailelerin çocukları mutlaka bu konuda eğitmesi ve istismara uğrayan çocuklar için mutlaka profesyonel destek alınması gerektiğini de sözlerine ekledi. Çünkü istatistikler çoğunlukla olayın üstünün kapatıldığını gösteriyor! Bu da çocuğun hayat boyu yaşadığı travmalara hatta intihara varan sonuçlar doğuruyor.

Umarız, Hande Soral’la beraber bu harekete katılan başka sanatçılar da olur ve bu konu aileler için bir tabu olmaktan çıkar!

Benzer Haberler

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz