Demet Akalın Hira’nın Kitabını Instagram’da Paylaşarak İsyan Etti: “Ben Yapmış Olsam İçimden Geçerdiniz!”

Aleyna

Haberler

20 Ocak 2021

Demet Akalın Hira’nın Kitabını Instagram’da Paylaşarak İsyan Etti: “Ben Yapmış Olsam İçimden Geçerdiniz!”

Ünlü pop şarkıcısı Demet Akalın’ın başı bu defa da Milli Eğitim Bakanlığı’yla dertte! Bildiğiniz gibi Demet Akalın özellikle sosyal medyada yaptığı yazım yanlışları ile gündem oluyor. Hatta Twitter’da Demet Akalın’ın attığı her tweetin altında “Türkçe çevirisini” yapan sosyal medya kullanıcıları da oluyor.

Bugün ise Demet Akalın, kızı Hira’nın okul kitaplarından birkaç yazım ve heceleme örneğini Instagram hesabından story olarak paylaştı: “Bunca yıllık şeyleri neden değiştirirler bilmiyorum, bunları ben yapsam benim canıma okursunuz!” açıklamasıyla hem Milli Eğitim Bakanlığına hem de takipçilerine sitem etti!

Demet Akalın’ın Türkçe’yle İmtihanı!

İnternetin ülkemize ilk geldiği zamanlar bozuk Türkçe ile yazışmak ne kadar popülerse şimdi de hatasız bir dille yazışmak o kadar popüler. Bu tabii ki çok güzel bir şey, ancak ünlü popçu Demet Akalın aynı fikirde değil. Ünlü popçunun bu konuda başı defalarca kez belaya girdi!

Demet Akalın tweet

Yıllardır sosyal medyada ve özellikle Twitter’da Demet Akalın’ın yanlış yazımları konuşuluyor ve dalga geçiliyor. Ancak Demet Akalın pek de oralı değil. Kimseyi umursamadan istediği gibi kendini ifade ediyor. Hatta, en son WhatsApp’ın değişen gizlilik sözleşmesi sonrası Bip’e geçtiğini açıklayan Demet Akalın’a “Abla biz bile senin ne yazdığını anlamıyoruz. Mark nasıl anlasın?” diyenler olmuştu. Birkaç gün boyunca bu olayın sağlam geyiği yapıldı! Detaylar için:

Milli Eğitim Bakanlığına Sitem Etti!

Demet Akalın’ın küçük kızı Hira’da bütün öğrenciler gibi online olarak eğitimine evden devam ediyor. Ancak, Demet Akalın kızı Hira’ya yardım ederken gözüne bir detay takılmış! İlköğretim kelimesinin hecelemesi herkesin bildiği gibi değilmiş. İlk-öğ-re-tim yerine, il-köğ-re-tim doğru olanmış!

“Bunu ben yapsam içimden geçerdiniz. 40 yıllık bildiğimiz şeyleri neden hangi akıla hizmet değiştirirler anlamıyorum ki!” diyerek hem takipçilerine hem de Milli Eğitim Bakanlığına sitemini Instagram hesabında dile getirdi.

Benzer Haberler

Tuğçe 20 Ocak 2021

Tamamda doğrusu zaten il-köğ-re-tim

Arzu 20 Ocak 2021

Demet Bu konuda sonuna hasar haklı. Eğitim sistemiyle oynaya oynaya sistem olmaktan çıkardılar. Ebeveynler çocuklarına yardımcı olamıyor. Çünkü bizim bildiğimizle, çocuklara öğretilen farklı. Bu da çocuğun ailesine olan güvenini kaybeder, onların akademik kariyerini bile beğenmez, bilgisiz olarak görür. Kelime kökü, hece diye birşey var. Bu yaptıkları Türkçenin de yıkılmasına neden olacak. Bunun bilinçsiz yapıldığına inanmıyorum. Türkiye, Türk dili, Türkçe bence hepsi tehlikede.

Elif Ertuna 20 Ocak 2021

Zaten birleşik kelime olduğu için hecelerken kendinden sonrakiyle bitişmesi gerekiyor, verdiğin örneklerde arada ulama var çünkü.😎 Yani kitaptaki doğru Demetciğim, çocuğa doğrusunu öğretiyorlar. Başhemşire derken öyle olmayacak mesela, çünkü ulama yok.

Türkçe Öğretmenimiz 20 Ocak 2021

Demet Hanım, imla yanlışlarını Türkçe öğretmeni de akademisyen de herkes yapabilir. Sataşanları kaale almayın. Ama iyi niyetli şu önerimi dikkate alın: 40 yıllık bildiklerimizi unutmalı ve öğrenmeliyiz, çocuk için.. Türkçe’de heceler ağızdan bir çırpıda çıkan ses toplamıdır, görsel olarak ayrılmaz.Kitaptaki hecelerin ayrılma biçimi 92 yıldır böyledir ve doğrudur. Saygılar.

Öğretmen 21 Ocak 2021

Kırk yıldır zaten öyle heceleniyor.Demet Hanım yeni öğrendiği için heceleme kuralının değiştiğini sanmış ve eleştirmiş.

Öznur 21 Ocak 2021

Yine sen yanlis biliyorsun doğru olan kitapdaki sen bilmiyorsan bakanlık ne yapsın bari çocuğun doğru öğrenmesine mani olma bu gereksiz yazılarınla

Hacer 21 Ocak 2021

Birleşik kelimelerde ilk kelimenin unsuzle bittiği; ikinci kelimenin ise ünlüyle başladı yeni kelimeler böyle ayrılır zaten. Biz de buna “ulama” diyoruz. Keşke isyan etmeden önce bi araştırsaydın…

Mohikan 21 Ocak 2021

Senin içinden geçen geçmiş zaten zavallı gündem olmak için heryerdesin

Büşra 21 Ocak 2021

Tuğçe ana okulu mezunu musun sen

Öğretmen 21 Ocak 2021

Çocuklara doğruyu öğrettiklerinden emin olabilirsiniz.Bence size de öyle öğrettiler.Birakin çocuk doğruyu öğrensin.Siz şarkılarınızı söyleyin… Çocuğuna yardımcı olmak isteyen anne babalar da yeniden eğitim sürecini yaşıyor unuttuklarını hatırlıyor çocuğuyla beraber…

Yorum Yaz