Exxen’i Kurtarma Çalışmaları! Acun Ilıcalı Survivor’dan Trendyol’a Kadar Her Yolu Denedi ve YouTube’a Sarıldı

Aleyna

Haberler

13 Nisan 2021

Exxen’i Kurtarma Çalışmaları! Acun Ilıcalı Survivor’dan Trendyol’a Kadar Her Yolu Denedi ve YouTube’a Sarıldı

Acun Ilıcalı’nın büyük umutlarla başladığı Exxen, bekleneni verememiş gibi duruyor. Bu kez, dizilerin ilk bölümlerini YouTube’a yükleyerek abone kazanmaya çalışıyorlar.

Acun Ilıcalı Exxen

“Televizyon dahisi” lakaplı Acun Ilıcalı, 900 milyon TL yatırım yaparak bir dijital platform kurdu. Enes Batur, Orkun Işıtmak, Hasan Can Kaya başta olmak üzere YouTube’ın sevilen isimleri ile Tolga Çevik, Feyyaz Yiğit ve Haluk Bilginer gibi isimlerin bir araya geldiği platform heyecan verici duruyordu. 1 Ocak 2021’de yayın hayatına başladığında ise herkes bir şok yaşadı!

Exxen heyecanla beklendiği için kullanıcılar gece yarısından itibaren abone olmaya başladı. Ancak çok az kişi platformdan memnun kaldı! İlk göze çarpan teknik yetersizlikler ve özensiz tasarımdı. Exxen, izleyiciye görünmemesi gereken kod hatalarını bile sayfa kenarlarında görebileceğiniz bir platformdu. Para vererek reklam izliyordunuz ama üyeliğinizi iptal edemiyordunuz! Kullanıcı sözleşmesi bile BluTV’den kopyalanmıştı.

İzlenme Oranları Beklenenin Altında

Exxen logosu

Neyse ki, teknik aksaklıklar birkaç gün içinde çözüldü. Ama Exxen içerikten yana da yüz güldürmedi. Netflix ve BluTV gibi arşivini sürekli yenileyen platformların yanında, Exxen mevcut içeriklere yeni bölüm yüklenen bir yer olarak kaldı.

Exxen Konuşanlar

“Gibi”, “Hükümsüz”, “Şeref Bey”, “Tolgshow Filtresiz”, “Konuşanlar” ve “işte Bu Benim Masalım” dışında da dişe dokunur bir içerik yoktu. Platformun 3 ayda aldığı 10 milyon izlenmenin 7 milyonu “Konuşanlar”a aitti. En yakın rakibi “Tolghow” ise 1.1 milyon izlenme almıştı. Bu devasa fark ve sadece 2-3 yapımın yüz güldüren izlenme oranlarına ulaşması, Exxen’in bekleneni veremediğini gösterdi. O zaman da promosyon hamleleri devreye girdi!

“Survivor”dan Trendyol’a Kadar Her Yol Deneniyor

Exxen Survivor

Exxen bekleneni veremeyince Acun Ilıcalı garip pazarlama stratejilerine başvurdu. Diziler izlenmeyince -üzerine bir de dalga geçilince- ilk bölümler TV8’de yayınlandı. İddialara göre, bu hamle de fazla abone kazandıramadı! Bu kez, televizyonda hala fırtınalar estiren “Survivor” devreye girdi. Programda sık sık Exxen’den bahseden Acun Ilıcalı, 50 Exxen üyesini bir arkadaşlarıyla beraber özel uçakla Dominik’e götüreceğini ilan etti!

Exxen dizileri

Ama bu da yetmedi! Türkiye’nin en çok kullanılan alışveriş platformlarından Trendyol, Exxen için kullanım kodları dağıtmaya başladı. Tüm tuşlara basan Acun Ilıcalı, son olarak dizilerin ilk bölümünü abone olmayanların da izleyebileceğini duyurdu.

YouTube’a da Yükledi

Acun Ilıcalı story

Ünlü televizyoncu, son olarak dizilerin ilk bölümlerini YouTube’a yüklemeye başladı. Dizilere yüklenilmesinin diğer sebebi de, çok şey beklenen YouTube transferlerinin fos çıkması olabilir. Sonuçta, YouTube bile bunu başaramadı! Bir dönem denenen YouTube Red projesi, YouTuberların özel içeriklerini ücretli abonelik sistemiyle seyirciye sundu. Ama fena patladı ve proje YouTube Premium’a dönüştü.

Acun Ilıcalı

Neyse ki, Exxen ekibi de bu durumdan ders almış gibi görünüyor. Önümüzdeki dönem için planladıkları Müge Anlı ve “Leyla ile Mecnun” hamleleri, YouTube transferlerinden çok daha mantıklı!

Benzer Haberler

Annaa 15 Nisan 2021

Beceriksizlik resmennnn

Yorum Yaz