Meryem Uzerli Sektördeki Eşitsizliklere Savaş Açtı: “Eğer firma sahibini ben oynarsam…”

Aleyna

Haberler

8 Mart 2021

Meryem Uzerli Sektördeki Eşitsizliklere Savaş Açtı: “Eğer firma sahibini ben oynarsam…”

Ünlü oyuncu Meryem Uzerli, Kadınlar Günü için verdiği röportajda sektörde eşitliği sağlamak amacıyla yaptığı bazı şeyleri anlattı. Meğer bunun için reddettiği diziler bile varmış!

Meryem Uzerli

Ünlü oyuncu Meryem Uzerli, 10 sene önce “Muhteşem Yüzyıl” dizisinde Hürrem Sultan’ı canlandırmak için Türkiye’ye geldiğinde olacakları tahmin edememişti. Kısa süreli bir iş için Türkiye’ye geldiğini düşünen Meryem Uzerli, dünyaca tanınan ve ödüllü bir oyuncu olarak Almanya’ya döndü. Bir de “tükenmişlik sendromu” teşhisiyle tabii ki!

“Set şartları yüzündenmiş”

Meryem Uzerli

Meryem Uzerli, sezon finaline 2 bölüm kala seti terk ederek Almanya’ya döndüğünde ülkece şok olmuştuk! Bunu ilk zamanlar rol arkadaşı Halit Ergenç’in daha çok ücret almasına ve set şartlarına bağlayanlar olmuştu. Çünkü Meryem Uzerli, dizi sürelerinin ve set şartlarının düzenlenmesi gerektiğinden her yerde bahsediyordu. O dönemki sevgilisi Can Ateş de bu yüzden Almanya’ya döndüğünü söyleyince bir süre herkes buna inanmıştı. Ama kazın ayağı öyle değildi!

Meryem Uzerli, Can Ateş’le yaşadığı zor ilişki ve Türkiye’ye uyum sağlamakta çektiği sıkıntılar yüzünden hastalanmıştı. İyileşince Türkiye’ye döndü ama bazı şartlarla!

“Türkan Şoray Kanunları gibi”

Meryem Uzerli

Meryem Uzerli, Türkiye’ye dönmek için yapımcılara bazı şartlar sunmuştu.

  • Haftada sadece 4 gün çalışırım, diğer 3 gün izin yaparım.
  • SEZON boyunca üst limitim 20 bölüm. Bundan daha fazla çekim yapıp mesaiye kalmam.
  • Günde 9 saat çalışabilirim.

Aslında bir başrol oyuncusuna sunulması gereken insani şartlar bunlar. Son röportajına bakarsak, Meryem Uzerli’nin bu kurallara ekleyeceği başka şeyler de var!

“Cam Tavan Sendromu”

Meryem Uzerli

Meryem Uzerli, Habertürk’ten Mehmet Çalışkan’a verdiği röportajda sektördeki bazı ayrımcılıkları gözler önüne serdi. Kadınların başarılı olmalarına rağmen iş hayatında ancak belli bir seviyeye kadar yükselebilmelerine “cam tavan” adı veriliyor. Ünlü oyuncu, “cam tavan sendromu” sorusuna, “Hiç yaşamadım” cevabını veriyor. Bir kadın oyuncunun yerini bir erkek oyuncu dolduramayacağı için bu çok normal!

Meryem Uzerli

Ama “Aynı iş pozisyonundaki erkek meslektaşımı kazandığının sadece dörtte veya üçte birini kazandığımı düşünmek bile yetip artıyor” diyerek ters köşe yapıyor!

Cinsiyet Tabularına Karşı Çıktı

Meryem Uzerli

Meryem Uzerli’nin reddettiği roller de aslında çok şey açıklıyor. Ünlü oyuncuya geçtiğimiz günlerde genç bir mankeni oynama teklifi gelmiş. Senaryoyu, “Bu rolde genç bir manken, büyük bir firma sahibi ve bol parası olan ve karısından ayrılmaya karar vermiş ama karısının onu hâlâ sevdiği bir erkeği avlamaya çalışıyor vs. vs...” diyerek anlatan Meryem Uzerli, yapımcıya oldukça cesur bir yanıt vermiş: “Bu işi severek kabul ederim ama eğer firma sahibini ben oynarsam…

Meryem UZERLİ

Ünlü oyuncu, “Bu ufak örnek bile en büyük sorunlardan birinin basmakalıp görüş alışkanlıklarının olduğunu gösteriyor” diyor ve ekliyor: “Ama dünyada hâlâ kız çocuklarının okula gönderilmediği ülkelerin var olduğu ve eğitim olmadan hak arama şansının az olduğu düşünülürse, tüm bunların yanında yaşadıklarım bir hiç sayılır...”

Umarız, “Muhteşem Yüzyıl”dan beri sektördeki adaletsizliklere direnmeye çalışan Meryem Uzerli, daha çok destek bulur!

Benzer Haberler

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz