Türk Bayraklı Klip Tepkilerin Odağında! YouTuber Berkcan Güven’in Yeni Klibine Milli Duyguları Zedeliyor İddiası

Aleyna

Haberler

6 Şubat 2021

Türk Bayraklı Klip Tepkilerin Odağında! YouTuber Berkcan Güven’in Yeni Klibine Milli Duyguları Zedeliyor İddiası

Geçtiğimiz hafta, YouTuber Berkcan Güven’in “B.S.G.” isimli şarkısının video klibi yayınlandı. Bol küfür içeriğine sahip olan şarkının klibinde Türk bayrağının kullanılmasına tepkiler büyüyor.

BEGE’den Yeni Klip

Bir süredir albüm hazırlığında olan BEGE lakaplı Berkcan Güven’in “Begefendi” adını verdiği albümü sonunda çıktı. Albümde yer alan “B.S.G” yani “Bi S.. Git” isimli şarkı hakaret ve küfür içeren sözleri nedeniyle dikkat çekmişti. Berkcan Güven, Emir Taha ile birlikte “Bi S… Git” şarkısına çektiği video klibi kendi YouTube kanalı üzerinden yayınladı.

Klip Kısa Sürede 2 Milyon İzlenme Aldı

blank

Klip yayınlandığı andan itibaren büyük bir izlenme sayısına ulaştı. Henüz bir hafta önce yayınlanan klip 3 milyona yakın izlenme aldı. Sosyal medya fenomeni olan Berkcan Güven, bu anlamda önemli bir başarıyı da elde etmiş oldu.

Klipte Yer Alan Türk Bayrağı Tepkilere Neden Oldu

blank

BEGE’nin takipçileri şarkıyı çok beğendiklerini dile getirirken, klipte yer alan bazı unsurlar da dikkat çekti. Klibin senaryosu gereği; Berkcan Güven ve Emir Taha birlikte Eurovision şarkı yarışmasına katılıyor. Formalite gereği gerçekleştirilen sahnede şarkının ismi ile Türk bayrağının birlikte gösterilmesi dikkat çekti. Küfür ve hakaret içeren bir şarkıda Türk bayrağının kullanılması ise tartışmanın fitilini ateşledi.

Milli Duyguları Zedeliyor

blank

Albümle eş zamanlı yayınlanan “B.S.G” isimli şarkıda farklı bir nokta daha dikkatleri üzerine çekiyor. Şarkı birçok platformda “B.S.G” ismi ile yer alıyor ancak video klipte Türk bayrağının gösterildiği anda şarkının ismi “Bi S… Git” olarak veriliyor. Bu durum, Berkcan Güven’in Türk bayrağına ve milli duygulara hakaret ettiği iddiasıyla gündeme geldi.

Klibi Yayınlayan YouTube’a Eleştiri

Olayla alakalı en büyük tepki, nefret söylemi barındırma içerikleri konusunda hassas davranacağını bildiren YouTube’a geldi. YouTube’un politikaları arasında “Şiddeti teşvik eden veya hoş gören hiçbir içeriği desteklemeyiz.” maddesi yer alsa da “B.S.G.” klibine hiçbir kısıtlama getirmeyişi büyük tepki topladı.

Dava Açmaya Hazırlanılıyor

blank

Sosyal medya fenomeni Berkcan Güven’in yeni klibi tartışmaları beraberinde getirirken, Müzikonair’in Genel Yayın Yönetmeni Özcan Beylan konuyla alakalı dava açmaya hazırlanıyor. Beylan, milli duygulara zarar veren bir unsura sansür getirmeden yayınlayan YouTube’a dava açmayı planlıyor.

Hakaret söylemlerinin yer aldığı şarkının klibi için yaşanacak gelişmeler ise merak konusu olmaya devam ediyor.

Benzer Haberler

mesude 7 Şubat 2021

Berkcan güven sarkısı çok güzel iş çıkarmış bayıldım. Baya guzell.

Yorum Yaz