Diziler Neden Yayınlanmıyor? 3 Hafta Yeni Bölüm Yok!

0 oy

Diziler Neden Yayınlanmıyor? 3 Hafta Yeni Bölüm Yok!

TV 8 ekranlarında yayınlanan Jet Sosyete dizisinin senaristliği üstlenen ve aynı zamanda dizinin oyuncu kadrosun bulunan Gülse Birsel, ortak alınan bir kararla 2019 yılının Ocak ayının ilk 3 haftasında TRT 1 haricinde diğer kanallarda yayınlanan dizilerin yeni bölümlerinin ekrana gelmeyeceğini açıkladı. Peki dizilerin yeni bölümleri neden yok? Yapımcıların neden ortaklaşa böyle bir karar aldı? Bu soruların cevapları da yine Gülse Birsel tarafından açıklığa kavuşturuldu.

Gülse Birsel böyle bir karar almalarının sebebini şu sözlerle açıkladı: "Malumunuz her Ocak ayının ilk 1-2 haftası diziler yayına ara verir. Bunun sebebi Ocak ayının başında TV kanallarında reklam olmamasıdır. Bu yıl ise reklam durumu biraz daha sıkıntılı imiş. Bu sebeple, TRT hariç tüm kanallar bir araya gelip 21 Ocak haftasına kadar hiçbir dizinin yeni bölümünü yayınlamama konusunda ortak karar aldı. Yani biraz hasret kalacağız. 23 Ocak Çarşamba gününden itibaren yine her hafta beraberiz!"

TRT 1 Dizileri Yayınlanacak

TRT 1 tüm kanallar tarafından alınan bu ortak karara katılım göstermedi. Dolayısıyla TRT 1 ekranlarında yayınlanan diziler Ocak ayının ilk haftalarında da izleyiciyle buluşmaya devam edecek. 

Fatih Altaylı ise konuyla alakalı olarak televizyon kanallarının gelirlerinin ciddi bir şekilde düşüş gösterdiğinin altına çizerek şu ifadeleri kullandı: "Kanallar ocak ayı boyunca, ellerindeki dizilerin yeni bölümlerini yayınlamayacaklar. Çünkü yayınladıkları her dizi, büyük bir zarar yazacak. Doğru bir iş yaptılar. Ancak duyduğumuz kadarıyla TRT bu anlaşmaya yanaşmamış."

Sonuç itibarıyla televizyon dünyası için her şeyin güllük gülistanlık gittiği geçtiğimiz yıllarda bile yılın ilk aylarında reklam gelirinde düşüş yaşanırken 2019 yılında markaların reklam harcamalarını kısıtlamalarıyla birlikte kanallar birlikte akılcı bir karara varma yönünde birtakım ortak adımlar attılar. Bu doğrultuda yılın ilk üç ayında dizilerin yeni bölümlerinden uzak kalacağız.