Mynet’in All In One Subscription System’ı ile Churn Analizlerinizi Kolaylıkla Yapabilirsiniz

Aleyna

Haberler

15 Ağustos 2023

Mynet’in All In One Subscription System’ı ile Churn Analizlerinizi Kolaylıkla Yapabilirsiniz

Abonelik sistemleri, kullanıcıların belli bir ürün ya da hizmete ulaşmak için aylık veya yıllık periyotlarla düzenli ödeme yapması fikrine dayanır. Bu sistemden yararlanan şirketler, düzenli ve yinelenen gelir elde etmenin yanı sıra sistemlerin sağladığı özellikler sayesinde daha başarılı stratejiler geliştirebilir.

Churn Neden Önemlidir?

Churn, aboneliklerini iptal eden veya yenilemeyen kullanıcıların yüzdesini ifade eden bir metriktir. Bu metrik sayesinde saptanan kayıplar genellikle aylık veya yıllık periyotlarla değerlendirilir. Yüksek kayıp oranları müşteri memnuniyetinin azalmasına işaret edebilir. Ayrıca şirketlerin kâr oranlarını düşüren temel etkenler arasında bulunan müşteri kaybı, büyüme girişimlerinden olumlu sonuç alınmasının önüne geçebilir. Şirketler; churn analiz yöntemiyle kısa, orta ve uzun vadede detaylı abone analizleri yapıp mevcut müşterileri ve kâr oranlarını korumaya yönelik çalışmalar sürdürülebilir.

Mynet’in All In One Subscription System’ı ile Churn Analizleri Yapın

Mynet’in geliştirdiği All In One Subscription System, tüm abonelik süreçlerinin tek bir merkezden yönetilmesini sağlar. Sistemin sunduğu özellikler arasında churn analizi de yer alır. Peki, raporlama yönetimini pratik hâle getiren churn analizi hangi verileri bulmanıza yardımcı olabilir?

l Kullanıcı Kaybı: Durdurulan aboneliklerin oranını tarih bazında grafiklerle gösterir. Grafikte abonelik iptali veya ödeme yapmama gibi aboneliğin devam etmemesinin çeşitli nedenlerine yer verilir. Bunun yanı sıra abonelerin yayık süreleri analiz edilerek abonelik durdurma oranı, ortalama iptal süresi ve plan bazında liste oluşturulur.

  • Gelir Kaybı: Tarihsel bazda gelir kaybı oranını ortaya çıkaran bir grafik hazırlanır. Bu grafikte iptal, başarısız ödemeler ve düşürme gibi ayrıntılar kolaylıkla görüntülenebilir.
  • Net Gelir Kaybı: Mevcut müşterilerden elde edilen yeni gelir hesaplandıktan sonra iptallerden ve indirimlerden kaynaklanan kayıp gelir ölçülür.
  • Kayıp Abonelikler: Ücretli plandan ücretsize geçen abonelik sayısını gösterir. Grafikte yer alan filtreler sayesinde planlar arasında ya da tarihe göre karşılaştırma ve segment seçimi esasına göre üyelik iptali gibi detaylı verilere erişim sağlanabilir.

Siz de Mynet’in Google GNI 2023 projesi olarak geliştirdiği All In One Subscription System ile churn analizleri yapabilir, böylece raporlama modülünden etkin şekilde yararlanabilirsiniz.

Benzer Haberler

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz